Busstider och avgifter

Bussavgifter:

Skolbussen är en service till skolans föräldrar som erbjuds mot en avgift. Skolbusstrafiken är dock kraftigt subventionerad av skolan. Avgiften utgår 9 månader per år och är:

200:-/månad för ett barn

300:-/månad för två eller fler barn

Betalas till skolans bankgiro: 5979-9809

Tidtabell 2016/2017:

 

Morgontrafik

SKOLBUSS 1     SKOLBUSS 2  
Lund-Hardeberga Ö:a Torn-Dalby
Delfinen 07.47 S:a Sandby-
Statoil 07.50 Hardeberga
Oskarshem 07.55
Stationen 08.01 Östra Torn 08.00
Klostergården 08.07 Nyvångskolan 08.13
Järnåkra 08.10 Solbyn 08.13
Vegagatan 08.11 Fågelsången 08.19
Linebäck 08.16 Säteriet 08.25
Storskolevägen 08.17
Säteriet 08.25

Eftermiddagstrafik:

Eftermiddag Lågstadiet Säteriet Storskolev. V:skolan Linebäck Ö:a Torn Delfin Statoil O:Hem Station Klostergården Järnåkra/Vega
Lund Idrott
Måndag 14.00 14.02 14.11 x 14.12 14.15 14.19 14.20 14.24 14.30 14.34 14.35
15.00 15.02 15.11 x 15.12 15.15 15.19 15.20 15.24 15.30 15.34 15.35
15.45 15.54 x 15.55 15.58 16.02 16.03 x 16.15 16.20 16.22
Tisdag 14.00 14.02 14.11 14.15 14.17 14.20 14.24 14.25 14.29 14.35 14.39 14.40
15.00 15.02 15.11 x 15.12 15.15 15.19 15.20 15.24 15.30 15.34 15.35
15.45 15.54 15.56 15.58 16.00 16.04 16.05 x 16.17 16.22 16.24
Onsdag 14.00 14.02 14.11 14.15 14.17 14.20 14.24 14.25 14.29 14.35 14.39 14.40
15.00 15.02 15.11 x 15.12 15.15 15.19 15.20 15.24 15.30 15.34 15.35
15.45 15.54 15.56 15.58 16.00 16.04 16.05 x 16.17 16.22 16.24
Torsdag 14.00 14.02 14.11 14.15 14.17 14.20 14.24 14.25 14.29 14.35 14.39 14.40
15.00 15.02 15.11 x 15.12 15.15 15.19 15.20 15.24 15.30 15.34 15.35
Fredag 14.00 14.02 14.11 14.15 14.17 14.20 14.24 14.25 14.29 14.35 14.39 14.40
15.00 15.02 15.11 x 15.12 15.15 15.19 15.20 15.24 15.30 15.34 15.35
Eftermiddag Lågstadiet Säteriet V:skolan Fågel.s Solbyn Nyvång.s
S:a Sandby/Dalby idrott
Måndag 14.00 14.02 x 14.10 14.16 14.17
15.00 15.02 x 15.10 15.16 15.17
15.55 x 16.03 16.09 16.10
Tisdag-Onsdag 14.00 14.02 x 14.10 14.16 14.17
15.00 15.02 15.10 15.22 15.28 15.29
15.55 x 16.03 16.09 16.10
Torsdag 14.00 14.02 x 14.10 14.16 14.17
15.00 15.02 15.10 15.22 15.28 15.29
Fredag 14.00 14.02 x 14.10 14.16 14.17
15.00 15.02 x 15.10 15.16 15.17