Kalendarium

Höstterminen 2018  

Augusti

Mån 20   Upprop  10-12

Tis  21  Första skoldagen 

Mån 27 Föräldramöte klass 4 och klass 3a

Tors 30 Föräldramöte klass 2 och klass 8                        

Fre 31 Fotbollsturnering åk 6-9, kl 9.00 – 14.00

September

Mån 3 Föräldramöte klass 3b och klass 6.
Sista anmälan fritids för studiedagen 12/9

Tis 4 Föräldramöte klass 5.

Tis 6 Föräldramöte klass 1.

Fre 7 Trädgårdsdag för elever, föräldrar o medarb.
Från kl 15.00 på gamla skolan, fritids & säteriet.

Tis 11 Skolfotografering

Ons 12 Studiedag – eleverna lediga.
Fritids har öppet kl.7-17 (sista anmälan 3/9)

Tors 13  Föräldramöte klass 7  kl 18.30 

Mån 17  Friluftsdag klass 6-9

Tors 27  Föräldramöte klass 9 kl 18.30

Tors 27 Temadag – Hållbara Hardeberga

Fre 28 Mikaelifirande och höstfest.
Föräldrar välkomna från 15.00-18.00.

Oktober 

Mån 15 Sista anmälan fritids höstlovet

Mån 15 IUP-torg för klass 9 

Tis  16  HAFF - möte 17.00

Tis 16 IUP-torg för klass 8

Ons 17 IUP-torg för klass 7  kl 13.00-17.00

Fre 19 Fritids studiedag (fritids har stängt hela dagen)

29 okt – 2 nov HÖSTLOV  (v44)
Fritids har öppet alla dagar kl.7-17, sista anmälan 15/10

November

Tors 8 Lyktfest klass 1-3, kl 18.00. Föräldrar välkomna 

Mån 12 Sista anmälan fritids 22/11

Mån 12  HAFF - möte 17.00

Tors 22 Studiedag – gemensam för Waldorf i Skåne.
Eleverna lediga.
Fritids har öppet kl.7-17 (sista anmälan 12/11)

Fre 23 Temadag

Lör 24 Julbasar  -  Öppet Hus 

December

Mån 3 Adventsspiral Klass 1 kl 17.00, Klass 2 kl 18.00, Klass 3 kl 19.00

Mån 10 Sista anmälan fritids v.1

Ons  12  HAFF-möte  17.00

Tors 13 Lucia – mer info om tider kommer – föräldrar välkomna

Tors 20  Julavslutning  17.00   (skoldagen slutar 13.00) Föräldrar välkomna.

Fritids har öppet avslutningsdagen kl.13-16:50,
21 December & 2-4 Januari kl.7-17,
sista anmälan för dessa dagar 10/12.

Vårterminen 2019 

Januari

Mån 7 Första skoldagen 

Mån 14 Sista anmälan fritids 25/1.

Fre 25 Studiedag – eleverna lediga. Fritids har öppet kl.7-17, sista anmälan 14/1.

Februari

Mån 4/2 Sista anmälan fritids v.8

Fre 15 Maskerad för elever

18 – 22 SPORTLOV (v8) Fritids har öppet alla dagar kl.7-17, sista anmälan 4/2.

Mars

Mån 11 Sista anmälan fritids 18/3.

Mån 11 IUP-torg för klass 9, 13.00-17.00

Tis 12 IUP-torg för klass 8, 13.00-17.00

Ons 13 IUP-torg för klass 7, 13.00-17.00

Mån 18 Studiedag – eleverna lediga. Fritids har öppet kl.7-17, sista anmälan 11/3. 

April

Mån 1 Sista anmälan fritids v.16

Fre 12 Påskfest för eleverna under skoltid

v. 15 PRAO för åk 8

15 – 18 PÅSKLOV (v 16) Fritids har öppet alla dagar kl.7-17, sista anmälan 1/4.

Maj

Mån 6 Sista anmälan fritids 13/5

Fre10  Temadag

Lör11  Vårfest  - Öppet Hus

Mån13  Studiedag – eleverna lediga. Fritids har öppet kl.7-17, sista anmälan 6/5.  

20 Sista anmälan sommarfritids.

Fre 31  LOVDAG (fritids & skola stängd)

Juni

Fre 7  LOVDAG (fritids & skola stängd)

Ons 12 Brännbollsturnering 

Fre 14 Läsårsavslutning 11.00  

Föräldrar välkomna

SparaSpara

Veckans matsedel

v.46

Mån: Pasta med tomatsås, röda linser, riven ost och spenat.

Tis: Pumpacurry med kokt ris, kidneybönor och pickladrödlök.

Ons: potatis och purjolökssoppa med creme fraich, bröd, smör och ost.

Tors: Rödbetsbiffar m koktpotatis, grönabönor, gräddsås och saltgurka.

Fre: Nachos Todos.

Våra råvaror är till 95% ekologiska/biodynamiska.

Smaklig måltid!

 

SparaSpara