Eurytmin lever – leve eurytmin!

 

På väg hem från en fantastisk helg i Ytterjärna tillsammans med 300 ungdomar från 15 olika waldorfskolor runt om i Sverige. Bilderna hänger kvar. Från eufori till eurytmi. Glädje, närvaro, samvaro.

IMG_3808  IMG_3783

Waldorfskolans främsta karaktärsämne, eurytmin, lever starkare än någonsin. Entusiastiska kvinnor i Föreningen för euytmipedagogik lyfter ämnet till nya, hittills oanade höjder, och Kulturhuset I Ytterjärna omvandlas till ett lysande tempel för konst, närvaro och visionen om en bättre värld.

IMG_3836 IMG_3709

När knyttet äntligen får tröst, när Chopin fyller salen med ton och rörelser eller The Cures ”Its friday, I am in love” får eurytmisk gestalt då stannar tiden. Två pojkar möter Skrjabin i en duo och alverna stannar upp i steget, tar ett andetag och går vidare.

IMG_3838 IMG_3843

I natten möts elever och vuxna i samtal, i dans i glädje. Eldshowen blir grand finale och när glöden falnar vid elden är hotet från Mordor långt borta. De mörka krafterna har besegrats och hela världen genomstrålas av ljus.

IMG_3861

 

 

Add a Comment

You must be logged in to post a comment