Glimtar från en vardag i waldorfskolan

img_6929

Vad händer en vanlig dag i waldorfskolan? Följ med på en rundvandring med mig!

Jag börjar min morgon med att titta in i köket. Här doftar det redan härligt av handgjorda vårrullar som snart ska friteras på det stora stekbordet. Redan då vet jag att lunchen blir populär! Kockarna har gjort ett fantastiskt jobb med att göra vårrullar för över 200 personer, ekologiska och vegetariska förstås. Vi småpratar lite om hönsen vi borde skaffa. Tänk att kunna ge matrester, skal och annat till hönsen och få ägg till köket i utbyte! Redan idag är vi till del självförsörjande på grönsaker men egna höns vore toppen. Hm, men var ska de vara på sommaren? Vi får fundera vidare på det…En trappa upp är det arbetsstund med skrivning i klass 2 och jag passar på att prata med några elever om hur viktigt det är att öva. Det är då man blir duktig! Hos ettorna är det tomt, var är de idag? Javisst ja, de är ju på teater inne i Lund, Krakel Spektakel var det visst! Roligt och spännande kan jag tänka mig! Går istället till klass 5 där det också övas. Multiplikation och division har varit läxan, och nu är det läxförhör. Ivriga händer räcks upp, alla vill visa att de kan! På väggarna sitter vackra målningar av berg och dalar. På säteriet är det rast, full fart på fotbollsplanen i det sköna decembervädret. En av lärarna är ute och rastar terapihunden Ziggy som snart ska få göra dagens första arbetspass. Ziggy är specialutbildad och den snällaste hund man kan tänka sig.  Växlar några ord med ungdomar i klass 7 och ser på tavlan att de just nu arbetar med astronomi och lär sig om planeterna. Vilket spännande ämne! Några elever från klass 8 springer förbi med sminkade ansikten. Vad är på gång? Jo, teater förstås! Efter jul blir det premiär! Några lärare hastar förbi, nu börjar lektionen igen! Engelska för sjuorna, svenska för niorna. Stannar upp i lärarrummet och växlar några ord med specialpedagogen. Oj, nu sms från en lärare, vi måste skifta om lite mellan lärarna pga sjukdom. En elev påpekar ivrigt, men med glimten i ögat, att man inte får ha mobiltelefoner på skolan….dags för en stund på kontoret fram till lunch. Och vilken lunch det blev! Rena gourmematen! Jag äter med en grupp elever och vi argumenterar: får man hälla ett glas vatten på rektor? Om man gör det, vems ansvar är det? Skolans (som har fostrat eleven så dåligt) eller elevens eget ansvar? Och vad händer om man gör det? En filosofisk diskussion av dignitet mitt i vardagsbruset, precis så härligt kan det vara med nyfikna tonåringar. Som tur var får jag inget vatten på mig, det var ingen som vågade prova vad som händer då, som tur var….

Örjan Liebendörfer
Rektor

 

One Response

Add a Comment

You must be logged in to post a comment